Course

SCI SUSE Certified Instructor

SCI SUSE Certified Instructor

Certyfikat SUSE Certified Instructor (SCI) jest programem certyfikacyjnym ściśle przeznaczonym tym wszystkim którzy chcą zawodowo prowadzić autoryzowane szkolenia SUSE. SCI (dawniej CNI Certified Novell Instructor) jest jednym z najbardziej znanym technicznym tytułów instruktorskich na świecie.

Przed zgłoszeniem swojej kandydatury do programu SCI należy dokładnie zapoznaj się z poniższymi krokami i schematem, aby mieć pełen obraz wymagań stawianych przez ten program. Gdy jesteśmy pewni, że spełniliśmy wszystkie stawiane wymagania wstępne należy wypełnić dedykowany wniosek SCI. Zaleca się również uważne zapoznanie z szczegółowym przewodnikiem po programie SCI – SCI Program Guide

Krok 1: Kandydat musi posiadać ważną certyfikację techniczną SUSE Certified Engineer 15 przed złożeniem wniosku o udział w programie. Jeżeli aktualnie nie posiada odpowiedniego certyfikatu, należy najpierw uzyskać wymagany certyfikat. Zgłoszenia kandydatów bez certyfikatu SCE 15 są odrzucane.

Krok 2: Kandydat chcąc ubiegać się o tytuł SCI i docelowo prowadzić zajęcia musi nawiązać współpracę z autoryzowanym partnerem szkoleniowym firmy SUSE np. Compendium CE Tylko przy współpracy z autoryzowanymi partnerami szkoleniowymi SUSE jest możliwe dostarczanie autoryzowanych szkoleń SUSE.

Partner szkoleniowy nie musi być aktywnie zaangażowany w proces certyfikacji SCI, musi jednak potwierdzić SUSE, że rzeczywiście zamierza współpracować z kandydatem wypełniającym wniosek w charakterze trenera, jeśli kandydat uzyska certyfikat SCI.

Krok 3: Kandydat wypełnia wniosek do programu. Formularz online jest dostępny tutaj https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdQsskgesuqSCK2NwAtOztR8OJYprCGR4rXmXIgXsTj1llT4g/viewform?c=0&w=1

Krok 4: W zależności od szczegółowych informacji przekazanych przez Kandydata w aplikacji a dotyczących posiadanych i udokumentowanych umiejętności instruktorskich. Zostaną on zweryfikowane i ocenione w razie potrzeby.

SUSE akceptuje powszechnie uznane certyfikaty trenerskie następujących dostawców:

  • Microsoft
  • Citrix
  • Red Hat
  • VMWare
  • CompTIA CTT+

Jeżeli kandydat posiada certyfikat trenerski, któregoś z wymienionych wyżej dostawców, jest on zobligowany do przedstawienie dowodu jego posiadania.

Jeżeli kandydat nie posiada udokumentowanego i akceptowanego przez SUSE dowodów posiadania kompetencji trenerskich, andydat będzie musiał przejść obowiązkową ocenę (assessment) kompetencji zawodowych IPE (Interprofessional Education).

Partnerzy szkoleniowi SUSE mogą samodzielnie przeprowadzać ocenę IPE (Interprofessional Education) dla kandydatów SCI, których zadeklarowali współpracę z nimi. W takim przypadku dany partner szkoleniowy otrzymuje właściwe dokument IPE w celu przeprowadzenia oceny SCI. Wypełnia je osoba zaangażowana po stronie partnera w proces oceny instruktora.

Jeśli kandydat pomyślnie ukończy IPE u partnera szkoleniowego, zostanie mu przyznana 3-miesięczna tymczasowa certyfikacja SCI. Podczas tego 3-miesięcznego okresu SUSE będzie wymagało opinii/ankiet poszkoleniowych co najmniej 6 uczestników szkolenia/szkoleń prowadzonych przez tymczasowego SCI w tym okresie. Oceny te muszą być powyżej minimalnego progu satysfakcji, który zakłada SUSE dla pełnoprawnych SCI. Jeżeli przekazane opinie będą satysfakcjonujące kandydat otrzymuje oficjalny tytuł SCI, w przeciwnym razie po upływie 3 miesięcy status SCI jest odwoływany.

Kandydaci mogą skorzystać z opcji oceny IPE przez partnera szkoleniowego tylko raz. Kolejne aplikacje IPE jeżeli będą konieczne muszą być wykonywane już bezpośrednio przez SUSE.

Certyfikat potwierdza, że …

Jego posiadacz nie tylko wykazał się szeroką wiedzą i umiejętnościami z zakresu różnych systemów i technologii SUSE ale również posiada specjalistyczną wiedzę i umiejętności związane z prowadzeniem zajęć dydaktycznych i przekazywaniem wiedzy pozwalające prowadzić autoryzowane szkolenia SUSE na najwyższym możliwym poziomie merytorycznym i dydaktycznym, a w szczególności zapewnia:

  1. prawidłowe przygotowanie sal szkoleniowej i laboratoriów zgodnie z wytycznymi poszczególnych kursów
  2. prezentuje zarówno doświadczenie dydaktyczne jak i techniczne gwarantujące właściwą jakość prowadzonego szkolenia
  3. właściwe reprezentowanie firmy SUSE
  4. w ciągły sposób dba o aktualizację swojej wiedzy, zna najnowsze technologie i przekazuję tą wiedzę uczestnikom szkoleń
  5. prowadzi jedynie te szkolenia do których jest uprawniony (posiada autoryzację) https://training.suse.com/instructors/sci-course-authorization-requirements/
  6. jest na bieżąco z polityką i wymaganiami dla programu SCI https://www.suse.com/media/guide/sci_program_guide.pdf
  7. spełnia wszystkie wymagania stawiane trenerowi dla danego kursu
  8. przekazuje bezpośrednio firmie SUSE wszelkie informacje na temat zmiany swojego statusu lub danych kontaktowych
  9. służy pomocą uczestnikom szkoleń w związku z wypełnianiem ankiet poszkoleniowych

Instruktorzy z aktualnym statusem SCI, muszą spełniać coroczne wymagania, aby pozostać w programie tj:

  • Utrzymywać aktualną certyfikację techniczną SUSE, która jest wymagana w programie SCI
  • Prosić uczestników swoich szkoleń o systematyczne wypełnianie ankiet poszkoleniowych
  • Prowadzić jedynie te autoryzowane szkolenia SUSE do których dany SCI posiada uprawnienia
  • Uzyskiwać wymagany poziomy satysfakcji uczestników swoich szkoleń wymagany w programie SCI (w oparciu o opinie uczniów w ankietach poszkoleniowych)
  • Przeprowadzić co najmniej jedno oficjalne szkolenie SUSE w roku (okres rozliczeniowy = 1 maja do 30 kwietnia kolejnego roku)

Korzyści z uzyskania certyfikatu

SCI poza oczywistą korzyścią wynikającą z możliwości prowadzenia autoryzowanych szkoleń SUSE (zgodnie z posiadaną autoryzacją) a tym samym pracy w charakterze trenera otrzymuje od SUSE dodatkowe ​​korzyścii oraz dostęp do zasobów dedykowanych jedynie certyfikowanym SCI. Poniższa lista nie jest kompletną listą benefitów a jedynie prezentuje te najważniejsze:

 

  • Instructor Discussion Forum – fora dyskusyjne SUSE są dostępne również dla SCI. Aby uzyskać dostęp, należy przejść na stronę SUSE Forums i się zalogować. Spowoduje to utworzenie konta w systemie forów z którego będzie można korzystać.

Jednym ze sposobów uzyskania wsparcia dla konfiguracji, przygotowania się do konkretnego kurs i nawiązania komunikacji z innymi członkami społeczności certyfikowanych trenerów SCI są właśnie fora z pomocą techniczną.

  • Instructor Course Materials

Materiały szkoleniowe SUSE są dostępne dla uprawnionych SCI. Dostęp jest kontrolowany na podstawie statusu autoryzacji danego SCI. Aby uzyskać dostęp do materiałów szkoleniowych, musisz posiadać już uprawnienia instruktorskie przynajmniej dla bazowych szkoleń SLE201 i SLE301

Access SUSE Course Materials (Login Required) – dostęp do  materiałów szkoleniowych.

Z portalu instruktorskiego trenerzy mogą pobierać aktualne materiały szkoleniowe, które są zgodne z wersjami materiałów zamawianymi przez autoryzowane ośrodki szkoleniowe dla uczestników szkoleń.

Są dostępne również kursy w wersji beta, ale lista kursów beta prezentowana jest w postaci oddzielnej listy w celu podkreślenia faktu, że te kursy nie mogą być aktualnie oferowane i prowadzone.

Beta materiały są zwykle udostępniane w okresie testowania poszczególnych szkoleń i są one dostępne dla SCI w celu możliwości zapoznania się z treścią nowych kursów. Materiały beta nie powinny nigdy być wykorzystywane podczas prowadzenia szkleń i też w żadnym razie rozpowszechniane w inny sposób.

  • SUSE Instructor Summits – spotkania trenerów SUSE.

Instructor Summits, czyli okresowe spotkania trenerów stanowią użyteczną możliwość przekazywania informacji o aktualizacjach programu instruktorskiego, planów na przyszłość i aktualności dotyczących działu SUSE Training Services a które dotyczą społeczności instruktorskiej. Spotkania te są prowadzone online lub na żywo i wszyscy aktualni SCI są na nie zapraszani.

W szczególności podczas takich spotkań cześć czasu jest poświęcona na zbieranie informacji zwrotnych od społeczności trenerskiej dotyczących wszelkich bieżących spraw i pomysłów związanych z pracą trenerską.

  • Train The Trainer Sessions – dostęp do szkoleń typu Train The Trainer.

W ramach kolejnych działań dla społeczności trenerskiej i swoich partnerów edukacyjnych  firma SUSE organizuje regularne szkolenia Train the Trainer które pozwalają SCI na bycie na bieżąco z najnowszą ofertą szkoleniową.  Szkolenia TTT odbywają się w dwóch różnych formach:

  • szkolenia online
  • szkolenia prowadzone na żywo bezpośrednio przez instruktorów

Szkolenia TTT prowadzone na żywo są zazwyczaj oferowane w lokalizacjach SUSE i sam udział w nich dla instruktorów SCI jest bezpłatny. Jednak ze względu na wysoki koszt organizacji takich szkoleń i ograniczoną liczbę dostępnych miejsc, jest wprowadzona nominalna opłata w wysokości 500 USD za każdego SCI, który zarejestruje się na szkolenie TTT, ale potem nie weźmie w nim udziału.

Szkolenie TTT w formie online pozwalają na liczniejsze klasy i są bardziej ekonomiczne również dla SCI, ponieważ nie wymagają one podróży ani wydatków z nimi związanymi.

Zazwyczaj oczekuje się, że SCI skonfiguruje sobie samodzielnie laboratorium szkoleniowe na własnym sprzęcie i w trakcie szkolenia na nim będzie wykonywać ćwiczenia. Podczas samej sesja online omawiana jest część teoretyczna i są demonstrowane poszczególne ćwiczenia.

Niezależnie od formy szkolenia TTT sposób jego prowadzenia w głównej mierze opiera się na wcześniejszej wiedzy o produktach uczestniczących trenerów i obejmują dyskusje na temat aktualizacji i różnic programowych w poszczególnych kursach, celów jakie starano się osiągnąć projektując dany kurs i grupy docelowej dla danej tematyki.

Aby wziąć udział w szkoleniu TTT instruktorzy muszą mieć wsparcie od strony partnera szkoleniowego SUSE, który jest jedyną stroną uprawioną do dokonania rejestracji SCI na daną sesję. Każdy partner może wyznaczyć tylko jednego SCI do uczestnictwa w danej sesji. Tylko w przypadku, gdy po początkowym okresie rejestracji nadal są dodatkowe wolne miejsca partner może zarejestrować udział kolejnych SCI.

Lista aktualnie dostępnych sesji TTT https://training.suse.com/instructors/suse-certified-instructor-train-the-trainer-and-events-schedule/

Jak zdobyć certyfikat?

Należy:

– posiadać certyfikację techniczną SCE SUSE Certified Engineer z zakresu Enterprise Linux w wersji 15

– posiadać wiedzę, umiejętności i doświadczenie (udokumentowane) z zakresu prowadzenia szkoleń

– wypełnić wniosek z aplikacją trenerską SCI

– w razie takiego wymogu poddać się i zaliczyć ocenę umiejętności trenerskich przeprowadzanych przez SUSE

Po uzyskaniu certyfikatu SCI aby móc prowadzić również inne szkolenia SUSE poza szkoleniami bazowymi

SLE201, SLE301 należy spełniać dodatkowe wymagania, które w większości przypadków sprowadzają się do zaliczenia kolejnych egzaminów technicznych dedykowanych poszczególnym produktom, szczegółowe informacje na ten temat są opublikowane tutaj:

https://training.suse.com/instructors/sci-course-authorization-requirements/

Egzaminy

Dostępne: 0
Powrót do:SUSE