Certyfikacje i egzaminy CWNP

Łączność bezprzewodowa odgrywa dziś istotną rolę w codziennym życiu. Łączność bezprzewodowa instynktownie kojarzy się dziś z technologią WiFi. Oczywiście to nie wszystko. Jest wiele technologii takich jak Bluetooth, GSM, WiMAX czy LTE, ale wymieniona na początku jest niezwykle popularna. Sukces technologii 802.11 jest z pewnością, przynajmniej w części związany ze staraniami konsorcjum WiFi celem zapewnienia współpracy urządzeń różnych producentów. Idea konsorcjum WiFi okazała się być matką wielu sukcesów.

Specjalistyczne kursy i certyfikacje są oferowane tylko przez większych dostawców, podczas, gdy rynek jest pełen różnych produktów WiFi bez praktycznie żadnego wsparcia producenta, nie mówiąc już o możliwościach realizacji szkoleń czy uzyskania certyfikacji. Z drugiej strony pracodawcy oczekują wysoko wykwalifikowanej kadry, z umiejętnościami potwierdzonymi certyfikacją. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie rynku jest CWNP. Skrót “CWNP” został wybrany, jako oznaczenie całej rodziny certyfikacji i ścieżek kariery. Pełna nazwa certyfikacji to „Certified Wireless Network Professional”.

Egzaminy CWNP są neutralne produktowo, co w praktyce oznacza, że nie zawierają pytań związanych z wykorzystaniem konkretnej technologii czy oprogramowania. Program certyfikacyjny CWNP testuje znajomość samej technologii 802.11 a nie znajomość specyficznych funkcjonalności produktów. Po

W chwili obecnej CWNP oferuje 6 certyfikacji z towarzyszącymi im egzaminami, przypisanych do 4 poziomów zaawansowania i kompetencji – podstawowy, dla administratorów, profesjonalistów i poziom najwyższy ekspercki CWNE (obecnie na świecie jest tylko 236 posiadaczy certyfikacji poziomu CWNE z czego 36 w Europie https://www.cwnp.com/certifications/cwne)

  • CWTS Certified Wireless Technology Specialist – egzamin PW0-071
  • CWNA Certified Wireless Network Administrator – egzamin CWNA 106
  • CWSP Certified Wireless Security Professional – egzamin CWSP-205
  • CWAP Certified Wireless Analysis Professional – egzamin CWAP-402
  • CWDP Certified Wireless Design Professional – egzamin CWDP-302
  • CWNE Certified Wireless Network Expert – tytuł przyznawany jest na podstawie zawodowego curriculum, szczegółowe informacje dostępne tutaj

Zależność pomiędzy certyfikacjami CWNP pokazuje poniższy rysunek:

 

Certyfikacją dodatkową w programie CWNP jest CWNT Certified Wireless Network Trainer, która jest dedykowana dla instruktorów programu CWNP uprawionych do prowadzenia autoryzowanych szkoleń CWNP https://www.compendium.pl/szkolenia/cwnp przygotowujących do wcześniej zaprezentowanych certyfikacji i egzaminów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *