Darmowa edukacja w czasie COVID-19

W ciągu ostatnich kilku tygodni ludzie na całym świecie niespodziewanie stanęli przed ogromnymi wyzwaniami spowodowanymi przez globalną pandemie COVID-19. W bardzo krótkim czasie tam, gdzie było to możliwe firmy, instytucje, organizacje, uczelnie, szkoły a tym samym pracownicy, nauczyciele, studenci, uczniowie musieli szybko zaadoptować się do nowej sytuacji i przenieść swoją aktywność zawodową do sieci.

Wymagało to wdrożenia systemów pracy i nauki zdalnej. Wdrożenie i utrzymanie nowych systemów wymaga wiedzy i umiejętności po stronie administratorów systemów IT i w przypadku, gdy obecna sytuacja ich zaskoczyła, stosowne umiejętności musieli zdobyć ucząc się też zdalnie. Podobnie użytkownicy tych systemów, musieli opanować umiejętności używania tych systemów będąc uczestnikami instruktaży czy szkoleń prowadzonych też już na odległość.

Również nie będąc bezpośrednio zaangażowanym w uruchamianie nowych systemów do pracy zdalnej, pracy grupowej, systemów wideokonferencyjnych, zabezpieczanie zdalnego dostępu itp., ale po prostu będąc w domu, możemy ten czas wykorzystać na dalsze podnoszenie swoich kompetencji, zgłębianie zagadnień, które w przyszłości pozwolą się nam np. przekwalifikować, lub też możemy ten czas wykorzystać po prostu na poznawanie nowych dziedzin.

Tutaj z pomocą przychodzi nam szereg liderów branży IT, którzy chcąc pomóc w swobodnym dostępie do edukacji w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem, udostępniło wiele darmowych produktów edukacyjnych pozwalających szkolić się z domu a w niektórych przypadkach też zdawać egzaminy certyfikujące, również za darmo. Poniżej prezentujemy zbiór tego typu projektów/ofert. Większość z nich jest ograniczona czasowo więc w miarę trzeba się spieszyć. Poniższą listę będziemy aktualizować na bieżąco, jak tylko dowiemy się o kolejnych tego typu inicjatywach.

Basis Technology

 

Firma Basis Technology która jest głównym współtwórcą rozwiązania Autopsy i utrzymuje je w ramach tworzenia niestandardowych i skalowalnych cyfrowych rozwiązań informatyki śledczej. W świetle kryzysu związanego z COVID-19 udostępniła darmowy kurs online każdemu zainteresowanemu rozwiązaniem Autopsy. Oferta na szkolenie bez opłaty jest dostępna do 15 maja 2020r.

https://www.autopsy.com/support/training/covid-19-free-autopsy-training/

Check Point

 

Check Point oferuje darmowe szkolenie online Check Point Jump Start: Network Security dedykowane tym wszystkim, którzy chcą poznać podstawy związane z konfiguracją, zarządzaniem i monitorowaniem stanu pracy systemu bezpieczeństwa zbudowanego w oparciu o rozwiązania firmy Check Point.

Darmowe szkolenie jest udostępniane za pośrednictwem dwóch platform Udemy lub Cyberary

Udemy – https://www.udemy.com/course/checkpoint-jump-start/

Cyberary – https://www.cybrary.it/catalog/alliance/checkpoint/

Fortinet

 

Niezależnie od tego, czy chcesz podnosisz swoje umiejętności w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, czy też chcesz się całkowicie przekwalifikować, w okresie pandemii Fortinet udostępnia dla każdego chętnego trzy bezpłatne kursy. Jeżeli jesteś zainteresowany edukacją na temat potencjalnych zagrożeń i sposobów ich przeciwdziałania to jest to właśnie okazja dla ciebie.

Dla tych którzy są zainteresowani zwiększeniem swojej świadomości na temat cyberbezpieczeństwa Fortinet poleca dwa bezpłatne nietechniczne kursy skierowane do wszystkich odbiorców. Fortinet zachęcamy wszystkich do poświęcenia czasu na edukację siebie i swoich rodzin w zakresie bezpieczeństwa online

NSE1 The Threat Landscape https://training.fortinet.com/local/staticpage/view.php?page=nse_1

NSE2 The Evolution of Cybersecurity https://training.fortinet.com/local/staticpage/view.php?page=nse_2

Dla osób technicznych, w szczególności tych, którzy stawiają pierwsze kroki w prac z zaporą sieciową FortiGate, Fortinet poleca darmowe szkolenie FortiGate Essentials. Jak w zakresie podstawowej funkcjonalności obsługiwać i utrzymywać rozwiązanie FortiGate oraz w jaki sposób zapewniać użytkownikom bezpieczne zdalne połączenie z siecią. Kurs składa się materiałów do samodzielnej nauki, sesji na żywo z prezentacją konfiguracji, pytaniami i odpowiedziami jak i możliwością dyskusji na forum.

https://training.fortinet.com/local/staticpage/view.php?page=library_fortigate-essentials

Więcej informacji o darmowym programie szkoleń od Fortinet:

https://www.fortinet.com/training/cybersecurity-professionals.html

HPE

 

W swojej ofercie szkoleniowej HPE posiada produkt HPE Digital Learner będący zestawem zasobów e-learning dotyczących najnowszych technologii i produktów HPE jak i tematyki bardziej neutralnej produktowo Security, Cloud, AI czy te z umiejętności miękkich.

W ramach wsparcia edukacji w dobie walki z koronawirusem HPE Edukacja oferuje aktualnie darmowy 30 dniowy dostęp do HPE Digital Learner na poziomie Silver (z WYŁĄCZENIEM dostępu do labów) dla każdego. Podczas rejestracji, nie trzeba podawać żadnego numeru karty kredytowej, czy innych tego typu „utrudnień”. Promocja trwa do końca maja 2020 i 30 dni liczone jest od momentu zapisania się.

Rejestracja 30 dniowego darmowego dostępu: https://www.hpe.com/h41268/live/index_e.aspx?qid=28758

Więcej informacji o regularnej ofercie HPE Digital Learner:

https://education.hpe.com/ww/en/training/marketing/digital-learner-landing.html

Oracle

 

Programy edukacyjne firmy Oracle: szkolenia i egzaminy są szeroko znane i dostępne od wielu lat. A wśród nich te dotyczące infrastruktury chmurowej i bazy danych Oracle Autonomous.

Wspierając akcję #zostańwdomu i pomagając w dostępie do edukacji w okresie pandemii Oracle University zapewna użytkownikom bezpłatny dostęp do obszernej biblioteki materiałów szkoleniowych Oracle Cloud Infrastructure i Oracle Autonomous Database, a także treści związanych z takimi tematami, jak data science, machine learning, multi-cloud, a także integracji z Microsoft Azure.

Każdy użytkownik, w tym programiści, specjaliści techniczni, architekci, studenci i profesorowie, dzięki tej ofercie mają szybki, łatwy i darmowy dostęp do ponad 50 godzin szkoleń online i 6 egzaminów certyfikacyjnych. Oferta jest dostępna do 15 maja 2020r.

Aby rozpocząć:

Krok 1: Get a free Oracle Single-Sign-On (SSO) account. Jeżeli masz już konto Oracle SSO to przejdz od razu do kroku drugiego.

 • Kliknij Hello. Log In. (prawy górny róg strony).
 • Wybierz “Create an account” i wypełnij żądane pola.
 • Zweryfikuj założone konto za pomocą otrzymanego email.

Krok 2: Skorzystaj z dostępnych ścieżek szkoleniowy, wymienionych poniżej:

Krok 3: Zarejestruj się i podejdź do darmowych egzaminów certyfikujących.

Więcej informacji o tej ofercie: https://www.oracle.com/education/

SUSE

 

Aby pomóc swoim użytkownikom w realizacji wdrożeń i wprowadzania technologii SUSE również w czasie COVID-19, dział edukacji i certyfikacji SUSE rozpoczął nowe inicjatywy.

Pierwsza: od połowy kwietnia dział edukacji SUSE udostępnia darmowe treści (kilka pierwszych rozdziałów, najczęściej około 30% zawartości pełnych szkoleń) z wybranych autoryzowanych szkoleń na swoim kanale YouTube SUSE Technical Training. Forma tych kursów ma postać nagranych filmów w języku angielskim.

Druga: w przypadku szkoleń dotyczących nowych technologii, takich jak software-defined storage, administracja kontenerami i tworzenie aplikacji kontenerowych, SUSE zapewni filmy z kompletnymi kursami. Te filmy z pełnymi wersjami kursów będą dostępne do 15 września 2020 r. Inicjatywa ta będzie wspierać większą promocję produktów SUSE Container as a Service (CaaS) i SUSE Container Application Platform (CAP), która zostanie ogłoszona w połowie kwietnia.

Pełna lista udostępnionych filmów i tych które pojawią się niebawem:

 • SUSE Linux Enterprise Server 15 Administration (SLE201v15) – sections 1-4 (out of 13)
 • Deploying and Administering SUSE Linux Enterprise High Availability 15 (SLE321v15) – sections 1-4 (out of 15)
 • SUSE Manager 4.1 Administration (SMGR201) Section 1-4 (out of 12)
 • SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications High Availability Deployment in Azure (SLE312v12) – all sections
 • SUSE Linux Enterprise Server for Red Hat Linux Administrators (redhat2sles)
 • SUSE Enterprise Storage 5 Administration (SES201v5) – all sections
 • Introduction to CaaS Platform (CAAS101v4) – all sections
 • SUSE CaaS Platform Administration (CAA201v4) – all sections
 • SUSE Cloud Application Platform Deployment (CAP111) – all sections

The Linux Foundation

 

The Linux Foundation w swojej ofercie szkoleniowej posiada darmowe szkolenia online w sposób ciągły i niezależny od bieżącej s sytuacji (COVID-19) niemniej warto przy okazji o tym przypomnieć i zachęcić wszystkich czytelników, również do nauki w zakresie rozwiązań i projektów Open Source. Aktualna oferta darmowych szkoleń online firmowanych przez The Linux Foundation prezentuje się tak:

Fundamentals of Professional Open Source Management (LFC210)

Inclusive Speaker Orientation (LFC101)

Open Source Licensing Basics for Software Developers (LFC191)

A Beginner’s Guide to Open Source Software Development (LFD102)

A Beginner’s Guide to Linux Kernel Development (LFD103)

Introduction to Linux (LFS101)

Business Considerations for 5G, IoT and AI (LFS110)

Open Source and the 5G Transition (LFS111)

Ethics in AI and Big Data (LFS112)

Introduction to Cloud Foundry and Cloud Native Software Architecture (LFS132)

Exploring GraphQL: A Query Language for APIs (LFS141)

Introduction to Cloud Infrastructure Technologies (LFS151)

Introduction to Kubernetes (LFS158)

Introduction to Site Reliability Engineering and DevOps (LFS162)

Introduction to ONAP: Complete Network Automation (LFS163)

NFV Acceleration: An Introduction to OPNFV (LFS164)

Introduction to Hyperledger Blockchain Technologies (LFS171)

Introduction to Hyperledger Sovereign Identity Blockchain Solutions: Indy, Aries & Ursa (LFS172)

Becoming a Hyperledger Aries Developer (LFS173)

Hyperledger Sawtooth for Application Developers (LFS174)

Blockchain: Understanding Its Uses and Implications (LFS170)

Introduction to Open Source Networking Technologies (LFS165)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *