Egzaminy z domu – zdawaj zdalnie!

 

W ostatni czasie, gdy wszyscy trzymamy „dystans społeczny” i staramy się #zostanwdomu dużo pisze się o możliwości realizacji szkoleń w trybie zdalnym. My natomiast szczególnie chcielibyśmy zwrócić uwagę, że istnieje również możliwość zdawanie niektórych egzaminów certyfikacyjnych w trybie zdalnych, bez konieczności zapisywania się na nie w dedykowanych centrach testowych czy tym samym wychodzenia z domu.

Piszemy tutaj o egzaminach realizowanych online, najczęściej w trybie Proctored Online,

Do realizacji takich egzaminów niezbędny jest komputer z dostępem do Internetu, przeglądarka internetowa, kamerka internetowa i mikrofon.

W szczególności każdy z dostawców takich egzaminów może mieć też swoje własne dodatkowe wymagania i zasady, warto to dokładnie sprawdzić przed zakupem i zapisaniem się na konkretny termin egzaminu.

Egzaminy tego typu działają bardzo podobnie jak te realizowane w centrach egzaminacyjnych, gdzie sesja egzaminacyjna jest monitorowana przez administratora centrum edukacyjnego – w tym przypadku jednak proctor (nadzorca), czyli osoba nadzorująca egzamin, obserwuje zdającego zdalnie poprzez kamerkę internetową kandydata i nasłuchując przez jego mikrofon.

Proctor w czasie trwania egzaminu może zareagować, kiedy zarejestruje niedozwolone zachowanie, co w najgorszym wariancie może skutkować przerwaniem sesji egzaminacyjnej i zgłoszeniem nadużycia do właściciela egzaminu.

Bezpośrednio przez rozpoczęciem egzaminu jak i najczęściej również przynajmniej raz w jego trakcie, nadzorca prosie zdającego, aby obracając kamerą pokazał mu całe otoczenie, tak aby wykluczyć możliwość tego, że ktoś zza kamerki lub z „pod biurka” będzie pomagał zdającemu, jak i o to, aby testowo kilka razy w trakcie egzaminu odezwał się, aby mieć pewność, że mikrofon jest cały włączony.

Proctor w trakcie egzaminu, jeżeli byłaby taka potrzeba, może też służyć swoją pomocą np. w przypadku wystąpienia trudności technicznych podczas egzaminu (wolne połączenie internetowe, chwilowy brak dostępności usługi) może wydłużyć czas jego trwania.

Proctor nie może i nie pomaga w kwestiach merytorycznych dotyczących samego egzaminu np. prośba o dokładniejsze wyjaśnienie treści pytania, potwierdzenie prawidłowości odpowiedzi itp.

Trzeba też pamiętać, że terminy na takie egzamin należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem, ponieważ dany dostawca egzaminu musi zarezerwować indywidualny czas proctora na dany termin.

Możemy wskazać kilku dostawców tego typu egzaminów, jaki i najpopularniejsze egzaminy tam dostępne:

 1. Pearson VUE i ich system egzaminów online OnVUE

https://www.youtube.com/watch?v=Gm1PqdbwBP0

I niektóre z dostępnych tam egzaminów w formie Proctored Online:

 1. PSI i ich system egzaminów online Examslocal

https://www.youtube.com/watch?v=FvqONzwF2nM

I niektóre z dostępnych tam egzaminów w formie Proctored Online:

 • Cloudera
 • The Linux Foundation
 • SUSE
 1. iSQI i ich system FLEX
 • A4Q CST Certified Selenium Tester
 • iSQI CAE Certified Agile Essentials
 • IREB
 • LSSA
 1. PeopleCert https://www.peoplecert.org/ways-to-get-certified/PeopleCert-Online-Proctoring
 • ITIL®
 • PRINCE2®

5. Kryterion

Dodatkowo w przypadku realizacji niektórych szkoleń (również w formule zdalnej) ich autorzy przewidzieli egzaminy zdawane online ale w formie bez konieczności ich nadzorowania. Oto kilka przykładów:

 1. Extreme Networks https://www.compendium.pl/szkolenia/extreme/
 2. Infoblox https://www.compendium.pl/szkolenia/infoblox/
 3. Mile2 https://www.compendium.pl/szkolenia/mile2/
 4. SCRUMstudy https://www.compendium.pl/szkolenia/scrumstudy/

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *