Nowy program certyfikacyjny SUSE

Na początku roku 2016 firma SUSE ogłosiła pierwsze zmiany w swoim programie certyfikacyjnym zastępując dotychczasowe tytuły CLA (Certified Linux Administrator) i CLP (Certified Linux Professional) oraz powiązane z nimi egzaminy, nowymi SCA (SUSE Certified Administrator) i SCE (SUSE Certified Engineer).

Wraz z tą zmianą firma SUSE wprowadziła nowego dostawcę swoich egzaminów certyfikacyjny jak i również zmieniła formę ich realizacji. Nowym dostawcą egzaminów została firma http://corporate.psionline.com/about/ i jej platforma egzaminacyjna Exams Local https://www.examslocal.com/. Obecnie są dostępne egzaminy SCA i SCE w ramach specjalizacji Enterprise Linux zarówno w wersji 11 i 12, egzaminy mają formę zadań praktycznych wykonywanych online pod okiem zdalnego ang. proctor (osoby pilnującej podczas egzaminu). Egzamin wymaga włączonej kamerki internetowej oraz mikrofonu, kandydat podczas egzaminu jest cały czas obserwowany i nasłuchiwany.

Niedawno poznaliśmy pełen obraz program certyfikacyjnego SUSE https://training.suse.com/certification/

Certyfikacja SCA i SCE będzie finalnie dostępna w czterech oddzielnych specjalizacjach: Enterprise Linux, OpenStack Cloud, Enterprise Storage i System Management. Aktualnie zgodnie z wcześniejszym akapitem mamy możliwość zdobycia obu tych tytułów w ramach specjalizacji Enterprise Linux oraz SCA dla specjalizacji OpenStack Cloud, brakujące egzaminy są w przygotowaniu. Warto wspomnieć, że certyfikację SCA OpenStack Cloud zdobywa się realizując egzamin zaprojektowany i przygotowany prze fundację OpenStack Fundation  http://www.openstack.org/ prowadzący też równocześnie do otrzymania tytułu COA (Certified OpenStack Administrator) http://www.openstack.org/coa/

Najwyższy poziom certyfikacji SUSE to SEA (SUSE Enterprise Architect) i nie jest on już przypisany do konkretnej specjalizacji. Jest to związane z tym, że jego zdobycie oznacza w praktyce posiadanie kompetencji w zakresie wszystkich 4 przedstawionych specjalizacji. Uzyskanie SEA wymaga:

– certyfikacji SCA z 3 wybranych specjalizacji
– certyfikacji SCE z 2 wybranych specjalizacji
– dowolnej 1 dodatkowej certyfikacji (SCA lub SCE) nieuwzględnionej w wcześniejszych wymienionych wyliczeniach

Pełne opisy certyfikacji i egzaminów SUSE http://certyfikatit.pl/dostawca/suse/

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *